fbpx

Andrzej Podkański – Obrazy

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

wernisaż: 14 stycznia 2017
14.01.2017 – 12.03.2017

Idea i koordynacja projektu: Wanda Hansen
Projekt ekspozycji: Elżbieta Walczyk
Kuratorka: Elżbieta Fuchs

Zapraszamy do obejrzenia kolejnej wystawy. Tym razem jest to wystawa obrazów Andrzeja Podkańskiego. Poniżej znajdziecie Państwo informacje o autorze zaczerpnięte ze strony Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

Andrzej Podkański jest malarzem związanym bardzo silnie z miejscem swojego urodzenia i życia – Warszawą. Według Tomasza Podkańskiego, autora jednego z tekstów do katalogu wystawy, artysta stara się za pomocą indywidualnego „języka form, koloru i światła” mówić o „najistotniejszych sprawach człowieka”. Jego monumentalne prace są „doskonale skomponowane”, świetne kolorystycznie, a tym, co je wyróżnia, „co kreuje dramatyczną, pełną tajemnicy ponadczasową atmosferę – jest światło. Promieniuje ze ścian budynków, zza murów i bram. Emanują nim także zaludniające obraz postacie. Całość wibruje, zdając się wskazywać, że i tak to, co najważniejsze, odbywa się poza ramami malowidła”. Jego twórczość jest swoistą opowieścią – powrotem do czasów wojennej traumy jego najbliższych, powojennego dzieciństwa autora, jest zatrzymaniem ówczesnej, dramatycznej, niekiedy melancholijnej, atmosfery, zapamiętanych przez artystę minionych warszawskich ulic, zaułków i ludzkich tragedii. Autor przedstawi w Ośrodku Propagandy Sztuki m.in. cykle z lat 2001-2016: „Podwórka”, „Parki”, „Z pracowni” oraz z lat 90. – „Postacie”.

Andrzej Podkański ukończył studia na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w latach 1978-1980 oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1980-1984. Dyplom ASP w Warszawie obronił w 1984 roku w pracowniach prof. Tadeusza Dominika z malarstwa sztalugowego i prof. Ryszarda Wojciechowskiego z malarstwa ściennego. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in. w Belgii, Danii, Francji, Holandii, Kanadzie, Bułgarii, Szwecji, USA, Niemczech. Podkański jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki (1986, 1999, 2000), Fundacji Kultury (1994), laureatem Grand Prix na Warszawskim Festiwalu Sztuk Pięknych ‘2006, a także Konkursu pn. „Obraz Sezonu 2007” oraz Nagrody Głównej w Konkursie „Dzieło Roku 2007 w Warszawie”. W latach 1977-1978 był przewodnikiem po wystawach w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych „Zachęta”, prowadził gościnne wykłady ze sztuki polskiej na Uniwersytecie w Linkoping w Szwecji (1982), od 1994 współpracuje z wieloma rozgłośniami radiowymi, a od 2015 roku pisze artykuły o sztuce w prasie ogólnopolskiej.

Wybór prac

Zostaw komentarz

Funkcja niedostępna