O projekcie
O projekcie
Wirtualna Strefa Sztuki
Projekt zrealizowany w ramach Programu Stypendialnego
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w Sieci
Drodzy Państwo!
Nad realizacją projektu Wirtualnej Strefy Sztuki zastanawiałem się od wielu lat. Pragnąłem stworzyć w Internecie miejsce, w którym byłoby można wirtualnie obcować z dziełami wybitnych twórców, malarzy, rzeźbiarzy, architektów. Wcześniej moje wirtualne prace publikowane były w różnych miejscach w sieci, na stronach Klientów i moich własnych, które nie były dedykowane tej konkretnej dziedzinie i zawierały szereg innych treści, które utrudniały dotarcie odbiorcom do projektów związanych wyłącznie ze sztuką.
To pragnienie w pewnym momencie stało się niemal koniecznością. Pandemia i związane z nią obostrzenia stworzyły bariery, również w dostępnie do obiektów związanych z kulturą, takich jak galerie czy muzea. Najbardziej naturalnym rozwiązaniem stało się w tej sytuacji przeniesienie artystycznych wydarzeń i zbiorów do Internetu.
Decyzja zapadła, realizacja projektu ruszyła. Powstała nowa platforma, na której publikowane będą zarówno moje wcześniejsze wirtualne realizacje, które w większości dostały nowy interfejs graficzny i co niezmiernie istotne, wirtualne spacery wykonane wcześnie z wykorzystaniem technologii Flash zostały przekonwertowane do HTML5.
Znaczące wsparcie przy realizacji projektu Wirtualna Strefa Sztuki uzyskałem stając się stypendystą Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w Sieci za które w tym miejscu składam podziękowania.
Serdecznie zapraszam do częstych wizyt na stronach www.wirtualnastrefasztuki.pl, fanpage’u na FB i Instagramie (linki znajdziecie pod społecznościowymi ikonami w panelu bocznym) na których będą Państwo mogli odkrywać nowych artystów i poznawać ich prace. W przygotowaniu jest również dział filmowy, w którym będę prezentować filmy obrazujące nie tylko dzieła artystów, ale również ich prace. Zachęcam również do lajkowania i udostępniania wirtualnych wystaw. Dedykowane ikony znajdują się w każdej wirtualnej przestrzeni.
Andrzej Chomczyk
Niejednokrotnie zastanawialiśmy się czy uczestniczyć w jakimś masowym wydarzeniu – sportowym, artystycznym, patriotycznym, czy lepiej może obejrzeć wszystko „z bliska” na telebimach czy w telewizji. Wirtualne spacery 360° (wykonywane przez fotografa i filmowca Andrzeja Chomczyka) to sposób na takie oglądanie z bliska wystaw sztuki. Zalety są olbrzymie, zwłaszcza w dobie aktualnych zaostrzeń związanych z wirusem covid-19, w czasach gdy wystawy albo nie mogą się odbyć, są przesuwane, albo otwierane są bez publiczności, a dzieła sztuki wiszą w pustych galeriach.
Zanim zacznę owe zalety wymieniać, w kilku słowach opiszę jak taki wirtualny spacer wygląda. Otóż sfotografowana jest cała galeria, wszystkie eksponowane w niej dzieła sztuki a my możemy po niej „chodzić” w dowolnych kierunkach, sterując strzałkami w lewo, prawo, nawet w górę i w dół. Niewątpliwie największą zaletą wirtualnego spaceru 360° jest możliwość zindywidualizowania wizyty w galerii. Długość oglądania i sposób poruszania się po galerii moderujemy sami. To my decydujemy, w którą stronę mamy się udać, przy którym obrazie przystanąć, jakie obrazy ze sobą porównać itp. „Przystanięcie” przed obrazem i kliknięcie w niego daje nam możliwość wyświetlenia tego dzieła w powiększeniu. Można też zapoznać się w ten sposób z autorem pracy, tytułem, techniką, gdyż wszystkie te dane zostają wyświetlone pod obrazem. To trochę tak jakbyśmy oglądali obraz, czy rzeźbę w katalogu.
W tym miejscu warto nadmienić, że dzięki tej właśnie funkcji zaprezentowania poszczególnych prac, wiszących w galerii, oglądający mogą dobrze się im przyjrzeć i stać się ich nabywcami. Artyści mogą więc zyskać potencjalnych klientów. Klienci często lubią porównywać prace, wybierać je. Będzie to o wiele łatwiejsze w wirtualnej galerii niż na żywo, wystarczy jedno kliknięcie. Jeśli jeszcze nie jesteśmy pewni, wracamy do obrazu, i do kolejnego.
Panorama sferyczna to doskonała promocja artystów, dzieł sztuki a nawet miejsca/galerii/muzeum, w którym wydarzenie się odbywa. Wysłany do miłośników sztuki, klientów link umożliwi im natychmiastową wizytę w galerii.
W czasie, kiedy większość wystaw jest zamkniętych, bądź wprowadzono znaczne obostrzenia w ilości odwiedzających – wizyta w wirtualnej galerii jest kuszącą alternatywą. Również dla osób, które z różnych względów (choroba, wyjazd etc.) nie mogą być na wystawie, wirtualny spacer staje się jedyną możliwą formą zobaczenia ekspozycji.
Tak było w przypadku panoramy wystawy „Słowo, litera, znak – Festiwal Litery, której byłam kuratorem, pomysłodawcą i uczestnikiem. Mieliśmy dwoje artystów z zagranicy: z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Dzięki panoramie również oni i ich goście mogli odwiedzić wystawę prezentowaną w Domu Artysty Plastyka w Warszawie, nie ruszając się z miejsc. Bo taka internetowa galeria może przyjść do każdego, o każdej porze. Tu nie ma godzin otwarcia, dni w których galeria jest zamknięta. Wystarczy wpisać adres i już można zanurzyć się w sztuce.
Joanna Korecka
artysta grafik, malarka, kurator
Tutaj kilka słów krytyki skreśli niebawem….
Wanda Hansen