O projekcie

Drodzy Państwo!
Nad realizacją projektu Wirtualnej Strefy Sztuki zastanawiałem się od wielu lat. Pragnąłem stworzyć w Internecie miejsce, w którym byłoby można wirtualnie obcować z dziełami wybitnych twórców, malarzy, rzeźbiarzy, architektów. Wcześniej moje wirtualne prace publikowane były w różnych miejscach w sieci, na stronach Klientów i moich własnych, które nie były dedykowane tej konkretnej dziedzinie i zawierały szereg innych treści, które utrudniały dotarcie odbiorcom do projektów związanych wyłącznie ze sztuką.
To pragnienie w pewnym momencie stało się niemal koniecznością. Pandemia i związane z nią obostrzenia stworzyły bariery, również w dostępnie do obiektów związanych z kulturą, takich jak galerie czy muzea. Najbardziej naturalnym rozwiązaniem stało się w tej sytuacji przeniesienie artystycznych wydarzeń i zbiorów do Internetu.
Decyzja zapadła, realizacja projektu ruszyła. Powstała nowa platforma, na której publikowane będą zarówno moje wcześniejsze wirtualne realizacje, które w większości dostały nowy interfejs graficzny i co niezmiernie istotne, wirtualne spacery wykonane wcześnie z wykorzystaniem technologii Flash zostały przekonwertowane do HTML5.
Znaczące wsparcie przy realizacji projektu Wirtualna Strefa Sztuki uzyskałem stając się stypendystą Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w Sieci za które w tym miejscu składam podziękowania.
Serdecznie zapraszam do częstych wizyt na stronach www.wirtualnastrefasztuki.pl, fanpage’u na FB i Instagramie (linki znajdziecie pod społecznościowymi ikonami w panelu bocznym) na których będą Państwo mogli odkrywać nowych artystów i poznawać ich prace. W przygotowaniu jest również dział filmowy, w którym będę prezentować filmy obrazujące nie tylko dzieła artystów, ale również ich prace. Zachęcam również do lajkowania i udostępniania wirtualnych wystaw. Dedykowane ikony znajdują się w każdej wirtualnej przestrzeni.
Andrzej Chomczyk
Niejednokrotnie zastanawialiśmy się czy uczestniczyć w jakimś masowym wydarzeniu – sportowym, artystycznym, patriotycznym, czy lepiej może obejrzeć wszystko „z bliska” na telebimach czy w telewizji. Wirtualne spacery 360° (wykonywane przez fotografa i filmowca Andrzeja Chomczyka) to sposób na takie oglądanie z bliska wystaw sztuki. Zalety są olbrzymie, zwłaszcza w dobie aktualnych zaostrzeń związanych z wirusem covid-19, w czasach gdy wystawy albo nie mogą się odbyć, są przesuwane, albo otwierane są bez publiczności, a dzieła sztuki wiszą w pustych galeriach.
Zanim zacznę owe zalety wymieniać, w kilku słowach opiszę jak taki wirtualny spacer wygląda. Otóż sfotografowana jest cała galeria, wszystkie eksponowane w niej dzieła sztuki a my możemy po niej „chodzić” w dowolnych kierunkach, sterując strzałkami w lewo, prawo, nawet w górę i w dół. Niewątpliwie największą zaletą wirtualnego spaceru 360° jest możliwość zindywidualizowania wizyty w galerii. Długość oglądania i sposób poruszania się po galerii moderujemy sami. To my decydujemy, w którą stronę mamy się udać, przy którym obrazie przystanąć, jakie obrazy ze sobą porównać itp. „Przystanięcie” przed obrazem i kliknięcie w niego daje nam możliwość wyświetlenia tego dzieła w powiększeniu. Można też zapoznać się w ten sposób z autorem pracy, tytułem, techniką, gdyż wszystkie te dane zostają wyświetlone pod obrazem. To trochę tak jakbyśmy oglądali obraz, czy rzeźbę w katalogu.
W tym miejscu warto nadmienić, że dzięki tej właśnie funkcji zaprezentowania poszczególnych prac, wiszących w galerii, oglądający mogą dobrze się im przyjrzeć i stać się ich nabywcami. Artyści mogą więc zyskać potencjalnych klientów. Klienci często lubią porównywać prace, wybierać je. Będzie to o wiele łatwiejsze w wirtualnej galerii niż na żywo, wystarczy jedno kliknięcie. Jeśli jeszcze nie jesteśmy pewni, wracamy do obrazu, i do kolejnego.
Panorama sferyczna to doskonała promocja artystów, dzieł sztuki a nawet miejsca/galerii/muzeum, w którym wydarzenie się odbywa. Wysłany do miłośników sztuki, klientów link umożliwi im natychmiastową wizytę w galerii.
W czasie, kiedy większość wystaw jest zamkniętych, bądź wprowadzono znaczne obostrzenia w ilości odwiedzających – wizyta w wirtualnej galerii jest kuszącą alternatywą. Również dla osób, które z różnych względów (choroba, wyjazd etc.) nie mogą być na wystawie, wirtualny spacer staje się jedyną możliwą formą zobaczenia ekspozycji.
Tak było w przypadku panoramy wystawy „Słowo, litera, znak – Festiwal Litery, której byłam kuratorem, pomysłodawcą i uczestnikiem. Mieliśmy dwoje artystów z zagranicy: z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Dzięki panoramie również oni i ich goście mogli odwiedzić wystawę prezentowaną w Domu Artysty Plastyka w Warszawie, nie ruszając się z miejsc. Bo taka internetowa galeria może przyjść do każdego, o każdej porze. Tu nie ma godzin otwarcia, dni w których galeria jest zamknięta. Wystarczy wpisać adres i już można zanurzyć się w sztuce.
Joanna Korecka
artysta grafik, malarka, kurator


Wirtualny spacer jest najlepszy.
Najbliższy rzeczywistości.
Nie byliście na wystawie – nie szkodzi.
Byliście – przeżyjcie to jeszcze raz.
Nie znacie jeszcze artysty, chcecie zobaczyć prezentację jego obrazów lub rzeźb w możliwie najpełniejszy sposób? Wszystkie ich walory, skalę i jak prezentują się w przestrzeni? Więcej? Obejrzeć je z każdej perspektywy – z daleka, z bliska, z lewej i prawej, z żabiej perspektywy i z lotu ptaka? Lubię zakręcić panoramą ślizgiem palca i zobaczyć wirujące obrazy. Łatwiej mi wtedy stwierdzić, który tak naprawdę wpada w oko. Detal – nic prostszego. Kliknięcie w obraz pozwoli odseparować go od reszty i obcować w skupieniu z nim jednym, sam na sam.
Moja preferowana forma zwiedzania wystaw jest dwuetapowa; najpierw spacer po salach i pobieżny ogląd, wrażenie ogólne. Można podejść, kiedy coś przyciągnie uwagę, ale niekoniecznie… Można też bez żalu i straty czasu na tym poprzestać.
Drugi etap jest już w wyższym stopniu świadomy, skupiony i wnikliwy. Możliwości przyglądania się i delektowania są naprawdę duże. Najbardziej sobie cenię zakres swobody, jaki daje wirtualny spacer. Można też dać się poprowadzić. Panorama sferyczna, formalny sposób prezentacji wirtualnego spaceru, pozwala oglądać filmy, wywiady, katalogi, zdjęcia z wernisażu – wszystkie materiały z wystawy, które zostaną dołączone.
Niektóre wystawy na stronie Wirtualnej Strefy Sztuki oglądałam po wielekroć na przestrzeni czasu z wdzięcznym westchnieniem, że można, że jeśli zapominam, to nie szkodzi – można panoramę obejrzeć jeszcze raz.
Można też podać ją dalej.
Wanda Hansen